Wydarzenia

Z seniorami o bezpieczeństwie

Jak ustrzec się przed oszustami oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych - o tym i wielu innych tematach, związanych z bezpieczeństwem, rozmawiali z seniorami stalowowolscy policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną. Seminarium odbyło się w ramach działań gminy Pysznica pn. "Aktywny i Bezpieczny Senior".

Wczoraj, w miejscowości Sudoły, odbyły się warsztaty z grupą seniorów zorganizowane przez gminę Pysznica pn. "Aktywny i Bezpieczny Senior". Wzięli w nich udział policjanci ze stalowowolskiej komendy. Tematem rozmów było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Funkcjonariusze przekazali informacje o mechanizmach działania sprawców oszustw, w szczególności działających metodą  "na wnuczka" i "na policjanta".

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania założeń kampanii #ZnamTeNumery. Celem działań jest wypracowanie łatwych algorytmów zachowań w sytuacjach potencjalnego zagrożenia oszustwem.

Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to:

  1. uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
  2. poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
  3. posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
  4. zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.

Podczas warsztatów policjanci przypomnieli, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych w okresie jesienno – zimowym, nie tylko w obszarze niezabudowanym.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały profilaktyczne oraz elementy odblaskowe.

Powrót na górę strony