Wydarzenia

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub ośrodki pomocy społecznej za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i nocować. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bezdomni często w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób.

Funkcjonariusze, jak co roku współpracują w tym zakresie z ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Informacje o miejscach przebywania osób bezdomnych można przekazywać także policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli odbyło się międzyinstytucjonalne spotkanie, którego celem było opracowanie lokalnych procedur postępowania z osobami bezdomnymi, aby zapewnić im szybką i skuteczną pomoc w okresie jesienno-zimowym. W spotkaniu wzięli udział między innymi stalowowolscy policjanci. Podczas spotkania wypracowany został sposób postępowania służb w przypadku ujawniania osoby bezdomnej potrzebującej pomocy.

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 987, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

 

 

Powrót na górę strony