Wydarzenia

Seniorka oszukana metodą „na wnuczka” - apelujemy o ostrożność

Policja przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod policjantów, prokuratorów, czy członków rodziny i próbują wyłudzić pieniądze. Na terenie Stalowej Woli ofiarą oszustów padła 88-latka. Seniorka straciła ponad 160 tysięcy złotych.

Seniorzy to grupa osób szczególnie narażona na oszustwa. Przestępcy posługujący się technikami manipulacji, podszywają się często pod osoby wykonujące zawody zaufania społecznego. W rezultacie, osoby starsze przekonane, że rozmawiają z policjantem czy pracownikiem banku, tracą oszczędności swojego życia. Pamiętajmy - oszuści w różny sposób modyfikują swoje metody, ale cel jest zawsze ten sam - wyłudzić pieniądze.

Wczoraj, ofiarą oszustów padła 88-letnia mieszkanka Stalowej Woli, z którą skontaktował się telefonicznie mężczyzna, podający się za policjanta. Poinformował seniorkę, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy, potrącił kobietę w ciąży i musi wpłacić kaucję, bo inaczej trafi do więzienia. W rozmowę włączył się drugi mężczyzna, którego głos kobieta mylnie rozpoznała, jako swojego wnuka.

W trakcie rozmowy kobieta została poproszona o przygotowanie pieniędzy, po odbiór których zgłosi się kurier. Seniorka chcąc pomóc wnukowi przygotowała gotówkę, a następnie przekazała mężczyźnie, który przyszedł do jej domu.

Po zakończonej rozmowie z oszustami, kobieta skontaktowała się ze swoim synem i wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Straciła ponad 160 tys. złotych.

Policja po raz kolejny apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi. Metoda wyłudzeń „na wnuczka” czy „na policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów. Pamiętajmy również, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniądzy. Każda telefoniczna próba podjęcia środków finansowych pod pozorem działań Policji, bądź innych służb, oznacza oszustwo.

Powrót na górę strony