"Zbrodnia Katyńska i Kłamstwo Katyńskie"
Wczoraj w auli Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli odbył się wykład Katarzyny Kyc z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie na temat Zbrodni Katyńskiej. Inicjatorem spotkania był policyjny profilaktyk. Wzięło w nim udział ponad 150 uczniów wraz z nauczycielami.
13 kwietnia każdego roku, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To symboliczna data ujawnienia mordu, jakiego w 1940 dokonało sowieckie NKWD na około 22 tysiącach polskich jeńców wojennych - policjantach, oficerach wojska, urzędnikach, sędziach, naukowcach itp. W tym roku przypadła 83. rocznica tej zbrodni.
Chcąc kultywować pamięć ofiar tej zbrodni, policyjny profilaktyk zorganizował spotkanie z młodzieżą z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, a do udziału w nim zaprosił ekspertkę z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Katrzynę Kyc.
Spotkanie rozpoczął asp. szt. Robert Kotwica, który podkreślił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce w 1940 r. Przypomniał, że w latach powojennych osoby, które walczyły o prawdę o zbrodni katyńskiej, były szykanowane i więzione przez ówczesne władze PRL. Spotkanie to hołd dla poległych policjantów, oficerów wojska i innych ofiar.
Głównym punktem spotkania był wykład prowadzony przez Katarzynę Kyc pt. "Zbronia Katyńska i Kłamstwo Katyńskie". Wykład połączony był z preznetacją multimedialną i pokazem filmu dokumentalnego. Wykład przybliżył słuchaczom tragiczny okres w historii Polski jakim był mord katyński. Ponadto został też poruszony wątek kłamsta katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo nakazu milczenia i determinacji pojedyńczych osób, które przekazywały historie ofiar i opowiadali o tej zbrodni. Prezentacja przedstawiała unikatowe zdjęcia z tego okresu m.in. eskumacje prowadzone w miejscach kaźni.
W spotkaniu udział wzięło ponad 150 uczniów wraz z padagogami i nauczycielami. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali Repliki guzika znalezionego w Katyniu, który jest znakiem pamięci o tych, którzy zginęli.