Wydarzenia

Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie - debata społeczna

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo seniorów. W debacie udział wzięli przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, banku i Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli odbyła się debata społeczna, której organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli. Jej celem było przede wszystkim podniesienie świadomości seniorów w kwestii zagrożeń z jakimi mogą się spotkać, a także przekazanie istotnych informacji, gdzie należy szukać pomocy.

Uczestników debaty przywitał nadkom. Bartosz Gracz – p.o. Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli.

W roli prelegentów ze stalowowolskiej jednostki wystąpili asp. szt. Robert Kotwica z Zespołu Profilaktyki Społecznej oraz asp. szt. Grzegorz Utnik – koordynujący działania w zakresie oszustw na szkodę osób starszych. Policjanci omówili rodzaje najczęściej popełnianych oszustw, powołując się na przypadki, które miały miejsce na terenie naszego powiatu. Przekazali również cenne wskazówki, co robić w przypadku, gdy przestępca próbuje nas oszukać.

W dalszej części debaty głos zabrały przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – pani Małgorzata Brzezińska i pani Małgorzata Juda, które przestrzegały przed oszustami podającymi się za pracowników ZUS, a także mailami wysyłanymi rzekomo z placówki.

Pani Wioletta Brzozowska z SanBanku informowała m.in. jak zabezpieczać kartę i jakie informacje można przekazywać telefonicznie pracownikom banku. Przestrzegałą również przed przelewaniem swoich oszczędności na konta podawane w rozmowach telefonicznych.

Następnie zakres działań pomocowych dla osób pokrzywdzonych przestępstwem przedstawiła Koordynator Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – pani Simona Wójtowicz.

Na debacie poruszono również kwestię związaną z wykorzystywaniem przez Policję nowoczesnych możliwości komunikowania się z mieszkańcami, między innymi poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób można nanieść zagrożenie na mapę oraz w jaki sposób Policja je weryfikuje.

Rozmawiano o programie "Dzielnicowy bliżej nas" oraz aplikacji "Moja komenda". Podczas debaty nawiązano również do kampanii społecznej pn. "#ZnamTeNumery" skierowanej do seniorów i ich bliskich.

Na koniec, uczestnicy zgłaszali swoje wnioski, zaangażowali się również we wspólną dyskusję.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w debacie.

  • Uczestnicy debaty.
    fot. KPP w St. Woli
  • Ulotki informacyjne.
    fot. KPP w St. Woli
  • Ulotki informacyjne
    fot. KPP w St. Woli
  • Uczestnicy debaty.
    fot. KPP w St. Woli
  • Uczestnicy debaty
    fot. KPP w St. Woli
  • Ulotki informacyjne
    fot. KPP w St. Woli
Powrót na górę strony